Ulusal Bitirme Projeleri Yarışması Mekan 2021’de finale kaldı

Her sene düzenlenen Ulusal Bitirme Projeleri Yarışması, Mekan 2021’de ön elemeyi geçerek finale kalan Altınbaş Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü öğrencisi Çağlar Lampir, hazırladığı ‘otel projesi’ ile finale kalarak Mansiyon Ödülü almaya hak kazandı.

Ulusal Bitirme Projeleri Yarışması Mekan 2021’de finale kaldı
Ulusal Bitirme Projeleri Yarışması Mekan 2021’de finale kaldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yarışmada mansiyon ödülünü kazanan Çağlar Lampir, proje teması olarak Porsche Taycan’ın seçildiği belirtti. İşe Porche, bir otel olsaydı nasıl olurdu diye hayal ederek başladığını söyleyen Çağlar Lampir, “Yapının, cadde ve denize bakan cepheleriyle 7 katlı ve avlusu bulunan bitişik nizam bir yapısı mevcut. Kültür, turizm ve iş insanlarını hedef alarak, onların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak mekanın gereksinimlerini oluşturdum.

Çeşitli konseptler ve tasarım dilleri referans olarak kullandım. Tasarlanan mekanın bir marka oteli olmaması da belirli bir düşünce ve tasarım özgürlüğü sağladı. Böylece bir otomobilin aerodinamik yapısı, aydınlatma ve hava kanalları referans alınarak Porsche’nin tasarım dilinin nasıl bir mekana dönüştürülebileceğini göstermeye çalıştım.” dedi.

Çağlar Lampir, tasarım sürecinde ana başlıkların, ‘’Otomobile baktığımızda ne görüyoruz? Ne hissediyoruz? Otomobildeki parametrik bütünlüğü mekanda içgüdüsel referanslarla nasıl sağlarız? Sorularına yanıt vermeye çalıştığını ifade etti.

Projenin danışmanlığını yapan Doç. Dr. Osman Arayıcı da, “Mesleki anlamda teori ve pratiğin iç içe geçtiği bu tip yarışmaların, öğrencilerin bu tecrübeyi yaşamaları açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

HHA

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir