Taşikardi Riskleri Nelerdir? Ablasyon Tedavileri Nasıl Yapılmalıdır?

Taşikardi Riskleri Nelerdir?
Taşikardi Riskleri Nelerdir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ritim bozukluğu kalpte hangi hastalıkların habercisidir, Ablasyon tedavileri nasıl yapılır benzeri soruların cevapları hastalar ve aileleri için önemlidir.

Kalp ritim bozukluğu halk arasında bilinen adıyla çarpıntı temelinde çok farklı etmenler yer alır. Bebeklik dönemi dahil her yaş grubunda ortaya çıkan aritmi tedavi edilmezse felç ya da ölümle sonuçlanır. Kalp ritim bozukluğu tiplerine, hastanın sağlık geçmişine ve hastalığın derecesine göre değişik tedavi yöntemleri uygulanır.

Kalp Ritim Bozukluğu Ne?

Kalp Ritm Bozukluğu Seçenekleri
Kalp Ritm Bozukluğu Seçenekleri

Kalp ritim bozukluğu/ çarpıntı, kalp atışlarının kişiler tarafından hissedilecek kadar hızlı ya da yavaş olması şeklinde ifade edilir. Kalp ritim bozukluğu hangi hastalıkların habercisidir: kalp krizi ardından kalan hasarın belirtisi olabilir. Annede görülen aritmi hamilelik sırasında bebeği de etkileyebilir. Bu yüzden yeni doğan kontrollerinde fiziki muayene ve EKO testi bebeklerde aritminin erken tanısı için önemlidir.

Kalp Ritim Bozukluğu Belirtileri

Ritim bozukluğu kalpte hangi hastalıkların habercisidir: farklı sağlık sorunlarının habercisidir ve çeşitli belirtilerle ortaya çıkar. En yaygın görülen belirti çarpıntıdır. Kalp atışlarındaki düzensizliğin hissedilmesi, nefes darlığı, baş dönmesi ve boşluk hissi gibi belirtiler aritmiye işaret eder.

Normalde çok ciddi sorun yaratmayan aritmi bayılma ve kalp atışlarının bir anda yavaşlamasıyla tehlikeli bir hal alır. Göğüs ağrısı ve baş dönmesiyle beraber hissedilen çarpıntıda doktora gitmek önemlidir. Bazı hastalarda aritmi belirtileri görülmemektedir, bu durumdaki kişiler başka sağlık sorunları için yaptırdıkları testlerle kalp ritim bozukluğu hastası olduğunu öğrenir.

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavi Seçenekleri

Kontrol altına alınmaz ise ölüme yol açan aritmi tedavi seçenekleri;

  • İlaç tedavisi: Antiaritmik ilaçlar kullanılarak kalp atış hızı normal seviyeye çekilebilir. Ritim düzenini sağlayan bu ilaç ciddi yan etkiler taşır.
  • Elektriksel tedaviler: ilaç tedavisinin işe yaramadığı ya da ciddi yan etkilerin görüldüğü hastalara uygulanır. Ablasyon nasıl yapılır, kardiyoloji uzmanları soruna neden olan noktayı bu yöntemle yakarak veya dondurarak yok eder.
  • Cerrahi tedaviler: kalp kapak ameliyatı, bypass benzeri işlemler ritim bozukluğu tedavisinde etkilidir.

Prof. Dr. Sedat Köse, aritmi teşhis ve tedavisinin önde gelen isimlerindendir. Hastanın tıbbi geçmişi dahil detaylı incelemeler ardından tedavi süreci başlatılır. Taşikardiler neden oluşur tedavileri nelerdir? Lütfen https://www.sedatkose.com/tasikardiler/ ziyaret ediniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir