Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Geçer?

Göz Kapağı Düşüklüğü
Göz Kapağı Düşüklüğü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Göz kapağı düşüklüğü (pitozis); göz ve sinir sistemini ilgilendiren bir dal olan nörooftalmoloji’yi ve oküloplastik cerrahi branşlarını ilgilendirir. Rahatsızlığın görüldüğü kişilerde alt ve üst gözlerin araları farklılık gösterir. Estetik kaygısı yaratan bir durum olan pitozis; ilerleyen yaşlarda cildin ve göz sinirlerinde ortaya çıkan bir deformasyonun sonucu gelişir. Her iki göz kapağında görülme ihtimalinin yanı sıra tek göz kapağında da oluşabilmektedir.

Bebeklerde Göz Kapağı Düşmesi

Pitozis bebeklerde doğuştan ortaya çıkan bir durum olması itibariyle gecikmeden tedavisi yapılması gereken bir aciliyet gerektirebilir. Göz kapaklarındaki kasların yeterli olarak gelişmemesi bu rahatsızlığı ortaya çıkarır.

Doğuştan olması durumunda aciliyet gerektiren bir tedavi gerekir dediğimiz bu durumda; gözlerde görme bozukluğu, görmede kısıtlanma, kalıcı görme kayıpları gibi önemli etkiler olması nedeniyle elzem bir durumdur.

Pitozis Nedenleri

Pitozis çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenler ihmal edilmeden muayene ve tetkik edilmelidir. Göz kapağı sarkmaları için tedavi yöntemleri genellikle cerrahi seçeneklerdir. Göz kapağı sarkmasının önlenmesi oldukça önemlidir. Göz kapaklarının ovalanması veya çekiştirilmemesi çok önemlidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Tedaviyi uygulamadan önce mutlaka hastaların genel durumuna ve şikâyetlerine göre bir yöntem belirliyoruz. Göz muayenesi yapılmasının yanı sıra ayrıca göz kapağı ölçümü ve göz kapağını kaldıran kasın gücünün tespit edilmesi suretiyle tedavi biçimini değerlendirmeye alıyoruz. Uzman hekimimiz gerekli gördüğü durumlarda; beynin ve göz çukurunun manyetik rezonans görüntülenmesini istediğini de belirtelim.

Pitozisin nedeni olarak bir travma söz konusu ise; mutlaka iyileşme sürecini bekliyor ve ona göre tedavi uyguluyoruz. (Genel olarak 6 aylık bir dönem gerekebilir.) İyileşme sonrası lokal anestezi uygulayarak göz kapağı düşüklüğü ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Göz kapağında sarkma oluşturan kası kısaltmak suretiyle yukarı kaldırıyoruz. Eğer kas fonksiyonu çok düşük ise göz kapağını kısaltmadan deri altında bulunan alın kasına yapıştırıyoruz. Operasyon sonrası hastaların gece kliniğimizde kalması gerekmiyor; 1-2 saatlik dinlenme periyodu sonrasında hemen taburcu ediyoruz.

Sonuç

Göz kapağı düşmesi her ne şekilde oluşursa oluşsun tedavisi hayat konforunu artırır. Böyle bir durum yaşıyorsanız bizimle iletişim kurarak gerekli tüm detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Sizlere her konuda net ve açıklayıcı bir yaklaşımla destek sağlıyoruz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir