Çin’in Kuşak ve Yol ülkelerine yatırımı, 11 ayda yüzde 12,7 arttı

Çin’in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle ekonomik ve ticari iş birliği sürekli artıyor.

Çin’in Kuşak ve Yol ülkelerine yatırımı, 11 ayda yüzde 12,7 arttı
Çin’in Kuşak ve Yol ülkelerine yatırımı, 11 ayda yüzde 12,7 arttı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle ekonomik ve ticari iş birliği sürekli artıyor. Çin Ticaret Bakanlığı’nın son verilerine göre, bu yılın ocak-kasım ayları arasında Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere yönelik finansal olmayan doğrudan yatırım, bir önceki yıla göre yüzde 12,7, Çinli müteahhitlerin yurt dışı projelerinin cirosu ise yüzde 2,6 arttı.

Bu ay Yunnan eyaletinin Kunming kentini Laos’un başkenti Vientiane’ye bağlayan Çin-Laos demir yolunun tamamı ulaşıma açıldı. Çin-Laos Demir yolu, Kuşak ve Yol ortak inşası kapsamındaki sembolik bir proje olarak Çin ve ASEAN ülkeleri arasındaki iletişim için daha uygun bir uluslararası kanal oluşturuyor.

Bununla birlikte, Kuşak ve Yol ülkeleriyle iş birliği içinde inşa edilen çok sayıda simgesel proje de istikrarlı bir şekilde ilerletiliyor. Endonezya’nın Jakarta kentine Çin’den gelen son parti rayların döşenmesiyle birlikte Jakarta-Bandung Yüksek Hızlı Demir yolu’nun inşa çalışmaları hızlandı. Jakarta-Bandung Yüksek Hızlı Demir yolu hattının hizmete açılmasıyla, Jakarta’dan Bandung’a olan yolculuk, mevcut 3 saatten 40 dakikaya indirilecek ve bu da Endonezya halkı için kolay, hızlı ve konforlu seyahat koşulları sağlayacak.

Yılın başından bu yana, Çin-Avrupa yük trenlerinin sayısı ve kalitesi genel eğilimin aksine sürekli arttı. Ocak-kasım ayları döneminde, Çin-Avrupa yük trenleri için toplam 13 bin 817 sefer yapıldı ve 1.332 milyon konteyner taşındı. Bu rakamlar, sırasıyla yıllık bazda yüzde 23 ve yüzde 30 arttı. Söz konusu tren seferlerinin açılması, Çin’in Kuşak ve Yol ülkeleriyle ekonomik ve ticaret alışverişine yardımcı oluyor.

Çin’in ithalatı da yüzde 2.3 oranında arttı

Bu yılın ilk 10 ayında, Çin’in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelere yaptığı toplam ithalat ve ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 23 artışla 9.3 trilyon yuanı buldu. Ticaret Bakanlığı’ndan alınan en son veriler, 11 ayda Çin’in gerçekleştirdiği finansal olmayan doğrudan yabancı yatırımının 640.38 milyar yuan ve Çinli müteahhitlerin yurt dışı projeleri cirosunun 856.47 milyar yuan olduğunu gösteriyor.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan Uluslararası Ticari ve Ekonomik İş birliği Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Zhang Wei, bu rakamların Çin’in Kuşak ve Yol ülkeleriyle ekonomik ve ticari iş birliğinin daha geniş alana ve güçlü dinamiğe sahip olduğunu yansıttığını vurguladı.

Zhang, “Çin’in Kuşak ve Yol ülkeleriyle iş birliği, dayanışma içinde salgınla mücadele, ticaretin geliştirilmesi, yeni endüstriyel biçimler ve modellerin hızlandırılması, yurtdışı yatırımın artırılması, özellikle müteahhit projelerinde görülebiliyor. Ayrıca, Çin-Avrupa yük trenlerinin sayısı dahil olmak üzere Çin-Avrupa yük trenlerinin yük hacmi önemli ölçüde arttı, bu da böyle bir ticaret kanalı ve iş birliği modelinin daha fazla canlılık gösterdiği anlamına geliyor” dedi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
HHA

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. 2 yıl önce

  I do accept as true with all of the ideas you have introduced to your post.

  They are really convincing and can certainly work. Still, the posts are very quick for beginners.
  May just you please lengthen them a little from next time?
  Thanks for the post.

  Cevapla