Zorlu İş Görüşmesi İle Nasıl Başa Çıkılır?

zorlu is gorusmesi ile nasil basa cikilir
zorlu is gorusmesi ile nasil basa cikilir

Küresel işsizliğin artmasıyla birlikte, mezunlar veya mezun olacak kişiler için iş görüşmeleri daha zor hale geldi. Yurtdışında ve yaşadığınız ülkede iş bulmak için başvuruda bulunabilirsiniz, ancak uluslararası iş anlaşmaları ve ülkeler arası kolay erişim nedeniyle sizin gibi yüzlerce hatta binlerce iş arayan kişinin olduğunu unutmamakta fayda var ve iş bulmak için farklı becerilere sahip olmanız gerekiyor. Giderek artan rekabet ortamında kendinizi rakiplerinizden bir adım önde tutmak iş bulma noktasında yardımcınız olacaktır. İş görüşmesi stresi yaşayan ya da bir işe başvurmadan önce ne yapacaklarını bilmek isteyen kişiler için zorlu iş görüşmesi ile nasıl başa çıkılır? yazımızı hazırladık.

Zorlu iş görüşmesi ile nasıl başa çıkılır? İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler

İş Görüşmesi Öncesi Araştırma Yapın

Zor bir iş görüşmesi ile başa çıkmanın ve işverenlerin önünde daha rahat ve daha az heyecanlı hissetmenin en etkili yolu, başvurduğunuz şirketi anlamak için ciddi bir araştırma yapmaktır. Bu sayede görüşme sırasında sorulacak soruları önceden tahmin edebilir, ilginizi çeken ve başvurduğunuz pozisyona katkı sağlayabileceğini düşündüğünüz projeler hakkında konuşabilirsiniz. Ayrıca, müşteri portföylerini ve şirketteki son pozisyonların detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

Görüşme Sırasında Sorulan Sorulara Etkili Cevaplar Verin

İş başvurusunda bulunduğunuz ve mülakata çağrıldıysanız sıra mülakatta sorulan sorularla yüzleşmeye gelmiş demektir. İş görüşmesi, işverenin sizi gözlemlediği ve değerlendirdiği ve böylece eleme aşamasına girdiği süreçtir.

Eğitiminiz ve yabancı dil becerileriniz ile rakiplerinizi eleyerek görüşmeye çağırıldığınızda size sorulacak birkaç ilginç soru vardır. Bu sorular sizin düşünme, cevaplama ve zihninizin çalışma şeklini gösterme yeteneğinizi ölçer.

Gözlem Yapın

Gözlem aşamasında, zaman zaman işverenin söylediklerini onaylıyormuş gibi sessiz kalmak ve mülakatı yapan kişiyi önemsediğinizi gösterecek şekilde onu dinlemek zorlu iş görüşmelerinde oldukça faydalı bir yöntemdir.

Mülakatta sorulan sorulara etkili bir şekilde cevap verebilmek ve karşınızdakini doğru anlayabilmek için iyi bir gözlem gerektirdiğini ve aynı zamanda görüşmeciye gösterdiğiniz beden dili sayesinde işe kabul edilme hızınızı artıracağınızı unutmayın.

Olumlu olmak, şefkatli bir gülümseme, göz teması kurmak, sağlam bir duruş ve baş sallamak karşınızdaki kişiye önem verdiğinizi hissettirecektir.

Kendinize Güvenin

Bir iş görüşmesinin en önemli anahtarlarından biri, başarılı olacağınıza dair olumlu düşünmektir. Buna hazırsanız mülakatta kendinizi daha güvende hissedecek, stres ve kaygıdan arınmış olacaksınız.

Yeni mezun olmanızdan dolayı kendinizi umutsuz hissediyorsanız, not ortalamanızı yükseltmek, yaptığınız stajlar, yurtdışı deneyim ve yabancı dil yeterlilikleri gibi özelliklerinizle özgeçmişinizi olabildiğince donanımlı hale getirmek hem kendinize olan güveniniz hem de işe kabul edilme şansınızı artıracaktır. Bundan dolayı kendinizi donanımlı bir birey haline getirmek için özverili bir çalışma gerçekleştirmelisiniz.

Zorlu İş Görüşmesi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Gecesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!