Zor Çalışanlarla Nasıl Başa Çıkılır?

zor calisanlarla nasil basa cikilir
zor calisanlarla nasil basa cikilir

Zor insanlar genellikle basittir, karmaşık bir yapıları yoktur. Ancak karakter olarak gergin yapıları nedeniyle çok çabuk sinirlenirler. Onlarla uğraşırken genellikle bazı karakter özelliklerini göstermeniz gerekir. Zor çalışanlarla nasıl başa çıkılır? sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Hazırladığımız makaleyle size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Zor Çalışanlarla Başa Çıkma Yöntemleri

Sakin olun: Duygu patlamaları ve durumu kontrol etmeye çalışmak ortamı daha da kötüleştirecektir. Karşılık vermeyerek karşı tarafın çözülmesini beklemek en iyisidir. Soğukkanlı olup sakin kalmazsanız, genellikle sonradan pişman olacağınız birçok şey söyleyebilirsiniz. Bunalmışsanız, uzaklaşın ve daha sonra tekrar deneyin.

Zor insanları ayırın: Herkesle tartışmaya değmez. Aynı ortamda çalıştığınız bu kişinin doğrudan sizin işinize etkisi yoksa kendinizi yormanın bir anlamı yok. İşinizle ilgili değilse bu kişilerle muhatap olmanızın size bir faydası olmadığından dolayı bu insanları mümkün olduğunca görmezden gelin.

Proaktif olun: Stephen Cowie’nin ünlü kitabı Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı’ndaki en ünlü madde, proaktif olmaktır. Bu madde iş hayatındaki en önemli alışkanlıklardan biri olabilir. Enerjinizi sorunu çözmeye harcayın.

Zor insanlar genellikle duygularınızla oynadığı için sinirlenebilir ve büyük resmi kaçırabilirsiniz. Sakin olun, duygularınızı dinlemeyin, olayı kişiselleştirmeyin, objektif kalın, gözlerinizi açık tutun ve yanlış anlamaları en aza indirin. Empati kurun ve mümkünse arka plandaki işlerinizi halletmeye çalışın.

Boş yere mücadele etmeyin: Eğer zorluk yaşadığınız kişi size yardımcı olmuyorsa, alternatifler arayın ve bir sonraki görüşme lehinize ise hemen kavga etmeye başlamayın. Önce durumun ciddiyetini düşünün, sonra savaş alanına gidin.

Mümkünse mizah kullanın: Mizahı kullandığınızda zor davranışları etkisiz hale getirirsiniz ve sakinliğinizin zirveye ulaştığını görürsünüz.

Zorbalık kültürü: Zorbaların kabadayı gibi davranan zor insanlar olduğunu unutmayın. Ancak unutulmaması gereken en önemli şey, zorbaların her zaman zayıflara saldırmasıdır. Bundan dolayı bu saldırmalardan uzak kalmak istiyorsanız şikayet eden ve pasif kalan tutumunuzdan uzaklaşmalısınız. Zor insanlarla baş etmeye çalışırken cesur olmalı ve atacağınız adımların size getireceklerini hesaplamalısınız.

Özet

Kariyerinizin bir noktasında, zor bir insanla çalışmak zorunda kalmanız oldukça muhtemel. İş hayatında sizi zorlayan kişi sizin astınız veya üstünüz olabilir. Bu tarz insanlar iş süreçlerini etkileyerek karşıdaki kişinin zorlu bir duygusal süreç yaşamasına sebebiyet vermektedir. İş arkadaşlarınızın bu konuda size yardım etmesine bağlı olarak hissettiğiniz sıkıntı miktarı azalabilmektedir. Fakat bu durum psikolojik olarak hiçbir zaman iyi hissetmenizi tam olarak sağlamaz. Bu durumda çevreden yardım beklemek yerine karşınızdaki insanla iletişim kurmanın yollarını bulmak daha mantıklı olacaktır.

Zor Çalışanlarla Nasıl Başa Çıkılır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Gecesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!