Yurt Dışında Çalışmak ve Zorlukları

yurtdisinda calismak ve zoruluklari
yurtdisinda calismak ve zoruluklari

Yurt dışında çalışmak, kariyere başlayan pek çok kişinin en az bir kez düşündüğü ve nasıl başarılı olunacağını düşündüğü konulardan biridir. Özellikle Türkiye’de artan işsizlik oranları ile pek çok kişi kendisi için yeni kariyer planları oluşturmaktadır. Bu planlardan biri yurt dışındaki iş imkanlarını incelemektir. Dolayısıyla da pek çok kişi yurt dışında çalışmak ve zorlukları nelerdir? Sorusunun cevabını da merak etmektedir. Yazımızda bu konuyla ilgili detaylar yer almaktadır.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Neler Yapılabilir?

Yurt dışında çalışmak istiyorsanız ve halihazırda Türkiye’de çalışıyorsanız, yaşamak istediğiniz ülkedeki işverenle anlaşmanız ve işveren daveti ile çalışma izni almanız gerekir. Bunun içinde şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  • Çalışmak istediğiniz ülkedeki işverenle anlaşma sağlamalısın.
  • Başvuru için şirket belgelerini ilgili ülke konsolosluğuna gitmelisiniz.
  • İlgili ülkenin ulusal vizesini (D tipi) pasaportunuza işletmelisiniz.
  • Yaşayacağınız ülkeye taşınmalısınız.

Bu süreçte 1. madde en zor adımdır ve bunu yapmak için çok sayıda iş görüşmesinden geçmeniz gerekebilir. Sabrınızı ve umudunuzu koruyarak hedefinizde ilerlemek için bu noktada bütün adımları tamamlamalısınız.

Gerekenler

  • Pasaport
  • Sağlık Raporu
  • Diploma / Uzmanlık Belgesi
  • Erkekler için Askerlik Tecil Belgesi
  • Çalışma İzni
  • Oturma İzni

Yurt Dışında Çalışmanın Zorlukları

Türkiye’deki koşullar göz önüne alındığında yurt dışında iş hayatına atılmak birçok kişi için cazip olsa da elbette ki zorlukları da yok değil. Yurt dışında karşılaşabileceğiniz birtakım zorluklar şunlar olarak sayılabilir:

Irkçılık: Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte yurt dışında çalışırken akla gelen ilk zorluklardan biri ırkçılık konusudur. Çünkü dünyada ırkçılık maalesef ki oldukça fazla vardır. Günlük yaşamınızda bu zorluğu yaşamasanız bile, bürokratik işler yaparken bununla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Arkadaşlar arasında Türkiye’nin yanlış bilinmesi bile bu konuda can sıkıcı olmaktadır.

Kira ücretleri: Geldiğiniz ülkede yaşamak için bir ev ararken, yabancılardan daha fazla teminat (depozito) talep eden ev sahipleri ilk günlerde sizi en çok rahatsız eden şeyler olabilir. Üstelik zaman zaman bazı ev sahipleri yabancılara evlerini daha yüksek ücretlerle kiralamaktadır.

Farklı Kültür: Farklı bir coğrafya farklı bir kültür demektedir. Bunca zaman alıştığınız kültürden ayrılarak çok farklı bir kültür ortamına girmek sizi zorlayacak şeylerden biridir. Özellikle Güney Kore, Japonya gibi kültürleri son derece farklı olan ülkelerde zorlanmamak adına, gideceğiniz yerin kültürü ile ilgili araştırmaları önceden yapmak ve bu kültürleri en kısa sürede öğrenmek sizi bir nebzede olsa rahatlatacaktır.

Farklı Bir Dil: Çok iyi İngilizce konuşuyor olsanız bile gittiğiniz bölgede yerel bir ağızın konuşulması bile sizi zorlayacaktır. Ya da İngilizce dışında farklı bir dilin konuşulduğu ülkelerde özellikle sosyal hayatta farklı dil sıkıntısı çok yaşanmaktadır. Hastaneler, bakkallar bu konuda sizi zorlayacak alanlardan bazıları.

Gurbet Hissi: İşe başladığınız ülke her ne kadar Türkiye’den daha gelişmiş bir ülke olsa bile hem sevdiklerinizden uzak olmak hem de doğup büyüdüğünüz ülkeden uzak olmak zaman zaman psikolojik olarak savaş vermenizi gerektirecek sorunlardandır.

İşin İşleyiş Sürecindeki Farklılıklar: Her ülkenin kültürü farklı olduğundan dolayı iş yapma yöntemlerinde de farklılık olacaktır. Çalışma saatleri, tatil günleri, ülkeler arası saat farkı gibi pek çok konu alışma sürecinde sizi zorlayabilir.

Yurt Dışında Çalışmak ve Zorlukları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Gecesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!