Yılın İlk Sergisi: “Sumerki” / Coşkun Sami

Kültür, sanat ve tasarım dünyasını bir araya getirme misyonu ile hareket eden Istanbul Concept yeni yıla, Tomtom Mahallesi'ndeki galerisinde ressam Coşkun Sami'nin “SUMERKİ" isimli kişisel sergisi ile giriyor.

yilin ilk sergisi sumerki coskun sami 770x375 1
yilin ilk sergisi sumerki coskun sami 770x375 1

7 – 29 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek sergide Sami’nin son dönem resimlerinin yanı sıra “Eksiklopedi” serisinden bir desen seçkisini de izliyor olacağız. Yılın İlk Sergisi: “Sumerki” / Coşkun Sami.

Sumerki sergisi ismini, Rus şair Osip Mandelştam’ın 1917 devriminin başlangıcının birinci yıldönümünde yayımlanan “Özgürlüğün Alacakaranlığı” şiirinden ödünç alıyor. Rusça’da “alacakaranlık” anlamına gelen “Sumerki” kelimesi, şafaktan önceki ışık belirsizliğini de tarif eder. Mandelştam’ın şiirindeki kapalı, çelişkili ve enigmatik dil, totaliter bir iktidara yol açacak olayların güzellemesi midir yoksa onun kaderine de damgasını vuran dönemdeki gelişmeler karşısında duyulan karamsarlığı mı ifade eder, halen tartışma konusudur. Yazar China Mieville’e göre: “Belki de ufuktaki parıltı, ne ani şafaklara ne de uzun süren gün batımlarına aittir; sürüncemeli, esas bir muğlaklıktır. Böyle bir alacakaranlığı hepimiz bildik ve tekrar bileceğiz.”*

Sanatçı Coşkun Sami‘nin odak noktasında tarih ve zaman perspektifinin belirsizliği ve kararsızlığı olduğu kadar, bireysel planda geleceğe ilişkin endişeler de yatmakta. Ressam, neyin geçici, neyin kalıcı olduğu ve geleceğin ne olabileceğine dair yorumlarıyla izleyiciyi eserleri aracılığıyla muğlak, belirsiz bir yolculuğa davet ediyor.

Tuval üzeri yağlıboya ve kâğıt üzeri mürekkep ile üretilmiş eserlerden oluşan “SumerkisergisiIstanbul Concept Gallery’de pandemi koşullarına uygun düzenlemeye göre 7-29 Ocak 2022 tarihleri arasında randevu alınarak gezilebilir.

Yılın İlk Sergisi: “Sumerki” / Coşkun Sami

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Gecesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!