Sektörün En Ağır Fuarı Kapılarını Açtı

featured
sektorun-en-agir-fuari-kapilarini-acti.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğal taş sektörünün heyecanla beklenen buluşması Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı 6. kez kapılarını açtı. 23 – 26 Kasım tarihlerinde Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 185 firmanın katılımı ile düzenlenen fuarda yüzlerce yeni renkte, A kalitede 2200 blok mermer sergilenecek.

 

Blok mermer, limestone, oniks, iş ve ocak makineleri, sektörel dernekler ve yayınların profesyonel ziyaretçilerle buluşacağı Bursa 6. Uluslararası Blok Mermer Fuarı, sektörün alanındaki tek ihtisas fuarı olarak dikkat çekiyor. Oluşturacağı iş hacmi ile doğal taş sektörünün ihracatına ve rekabetçiliğine güç katan fuar, 23 Kasım Çarşamba günü Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerine 6. kez kapılarını açtı. 40’ın üzerinde ülkeden ziyaretçinin katılacağı fuar, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da çok sayıda dış ticaret bağlantısına sahne olacak. 

 

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) iş birliğiyle hazırlanan fuarda, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) da destekleri bulunuyor. 

 

Fuarın açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Demir, fuara 40’ın üzerinde ülkeden katılımcının geldiğini belirterek, fuarın Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin de marka değerini yükselteceğine vurgu yaptı. Bursa Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu ise fuarda Türkiye’nin her bölgesinden farklı renk ve desende 2200 adet mermerin görücüye çıkacağına dikkat çekti.

 

Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, ülkemizin neredeyse tüm ocaklarından çıkarılan yüzlerce yeni renkte, A kalitede 2.200 blok mermerin, ocaklardan çıkarıldıkları halleri ile 7 ayrı salon ve açık sergileme alanından oluşan 50 bin m2’lik fuarda yer alacağını belirterek, “Fuar kapsamında birbirinden değerli taşlar ilk kez görücüye çıkıyor. Fuarımızın ülkemizin ihracatına katkı sağlaması en büyük hedefimiz. Bu önemli etkinlikte yurt içi ve yurt dışındaki firmalar birbirleri ile iş birliği yapacaklar. Fuarın son gününe kadar yoğun bir katılım bekliyoruz” dedi. 

 

MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu, Bursa 6. Uluslararası Blok Mermer Fuarı’na 2.000 tır ile 2200 adet blok mermerin geldiğini ifade ederek, “Bu mermerlerin piyasa değeri yaklaşık 8 ile 10 milyon dolar değerinde. Böylesine büyük bir ticaret hacmi, döviz anlamında da ülkemize büyük katkılar sağlayacaktır” diye konuştu. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Alimoğlu, mermer sektörünün katma değerinin oldukça yüksek olduğunu ifade ederek, Blok Mermer Fuarı’nın sektörün gelişimine büyük katkılar sağlayacağına dikkat çekti. 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisli (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya ise doğal taş sektörünün kalbinin Bursa’da attığını kaydederek, fuar kapsamında dünyanın birçok noktasından iş insanının üretici firmayla buluşacağına vurgu yaptı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da fuarın tüm dünyada çok önemli bir konumda bulunduğunu söyleyerek, ülkemizin gerçek anlamda bir mermer ülkesi olduğuna dikkat çekti. Burkay, fuarın blok mermer sektörünün gelişmesi noktasında büyük bir açığı kapatacağını ifade etti. 

 

Fuar, dört gün boyunca 10.00-18.30 arası ziyaret edilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir