Restoran ve Kafelerde Yılbaşı Hijyeni

Restoran ve kafeler, pandemi önlemleri çerçevesinde yılbaşı programlarını planlarken, hijyen konusunda tedbiri elden bırakmamaları büyük önem taşıyor.

Restoran ve Kafelerde Yılbaşı Hijyeni
Restoran ve Kafelerde Yılbaşı Hijyeni
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yılbaşı gecesi, insanların sevdikleriyle bir araya geldiği, yeni başlangıçlara karar verdiği ve umutlarını tazelediği dönemdir. Bu geceyi evde geçirmek isteyenlerin yanı sıra, dışarıda bir restoran veya kafede geçirmeyi tercih edenler de oluyor. Restoran ve Kafelerde Yılbaşı Hijyeni başladı.

Yeme-içme mekanlarının programlarını özel olarak ayarladıkları yılbaşı gecesinde, pandemi önlemleri çerçevesinde hijyen tedbirlerini de titizlikle yerine getirmeleri gerekiyor.

Yılbaşı gecesi insan sirkülasyonunun en çok yaşandığı mekanlardan olan restoran ve kafelerde doğru hijyen planı oluşturulması gerektiğinin altını çizen Nilco Türkiye Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Hakan Mete, “Yılbaşı gecesi, özellikle yeme-içme mekanlarına büyük talep oluyor. Ekonomik anlamda da bu fırsatı kaçırmak istemeyen mekanlar, yaptıkları özel programlar ve menüler ile bu geceyi misafirleri için de özel kılmaya çalışıyor. Tabi içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde her şeyin yanı sıra hijyen konusunda çok dikkatli önlemler almak gerekiyor.

Nilco olarak sıkça denetlenen mekanların başında gelen kafe ve restoranların hijyen planlarını doğru yapmaları adına özel hijyen planları hazırlıyoruz. İşletmeyi yerinde inceleyerek bir hijyen planı oluşturuyoruz. Bu hijyen planı doğrultusunda, ihtiyaç duyulan ürünler ve önerileri de kapsayan danışmanlık hizmeti vermeye ve noktaların hijyen alanında çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz.

Restoran ve kafelerin mutfak bölümü birden fazla kişinin bir arada bulunduğu ve birçok ekipmanın birlikte kullanıldığı kısımdır. Bu alandaki zemin ve duvarların tümünün temizliği oluşturulmuş olan hijyen planına göre yapılmalı ve dezenfekte edilmelidir. Kişisel hijyen bu bölüm çalışanları için en yüksek düzeyde olmalıdır.

Pandemi nedeni ile ürün servisleri belirlenen kriterlere göre yapılmalı ve mekanın dış kısımları ortam dezenfektasyon aracı ile dezenfekte edilmelidir. Mekanda yer alan zeminler, duvarlar, masalar, sandalyeler, servant takımları, çay-kahve makineleri, havalandırma-klima filtreleri, çöp kovaları düzenli olarak temizlenip dezenfekte edilmelidir. Pandemi nedeni ile ortam dezenfektasyonu sürekli yapılmalı ve hava sirkülasyonu belirli aralıklarla sağlanmalıdır.  Sigara içme noktalarında ise sosyal mesafe kuralına dikkat edilmeli, alanda bulunan küllükler ve çöp gibi üniteler dezenfekte edilmelidir.” dedi.

Tuvaletlerde Sıkı Hijyen Gerekiyor

Hakan Mete, mekanların en sık toplu kullanım alanlarından olan tuvaletlerin hijyeni ile ilgili ise şunları söyledi: “Gün içerisinde ve gece boyunca sürekli kullanılmakta olan tuvaletlerin tümü, yüksek düzeyde bulaşı riski taşımaktadır. Bu noktalar mekanlardaki en kritik ve kesinlikle hijyenin çok üst düzeyde olması gereken yerlerdir. Bu alanda oluşan mikropları ve kirleri bulaştırmamak için eller çok iyi dezenfekte edilmelidir. Mikro organizmaların sayısını hastalık bulaştırıcı seviyenin altına indirmek için el dezenfektanı ve antibakteriyel sabunlar kullanılmalıdır. Tuvaletlerin içlerinin, klozet içi ve kapaklarının, sifon kollarının, el ile dokunulan kapı kolları, çeşmeler ve sabunlukların, zeminlerin, lavaboların, çöp kovalarının ve havalandırma filtrelerinin dezenfektasyonu titizlikle yapılmalıdır. Ayrıca pandemi nedeni ile de ekstra ortam dezenfektasyonu yapılmalıdır.” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir