Kötü Anıları Akıldan Çıkarmanın Psikolojik Yolları

kotu anilari akildan cikarmanin psikolojik yollari
kotu anilari akildan cikarmanin psikolojik yollari

Her insanın hayatta unutmak istediği ve kötü olarak kabul ettiği anıları vardır. Kötü anıları akıldan çıkarmanın psikolojik yolları arasında sunulan uzman tavsiyeleri, geçmişte yaşadığınız ve sizi olumsuz etkileyen sorunların ortadan kalkması için önem taşıyor.

Sizin de kıyıda köşede hatırladığınız böyle anılar varsa ve unutamıyorsanız, bunlardan kurtulmanızı sağlayacak 5 psikolojik yöntemi sizinle paylaşıyoruz. Amerikan ve Alman psikologların yaptığı çalışmalar sonucunda, bu hatıraları nasıl daha az hatırlayacağınıza dair ortak bir sonuç ortaya çıktı.

Kötü Anıları Akıldan Çıkarmanın Psikolojik Yolları Nelerdir?

Hiç şüphesiz ki beynimiz en karmaşık yapıya sahip organlarımızın başında gelir. Yani onun işleyiş yapısını tam olarak çözmek şimdilik mümkün değil. Hayatımızda yaşadığımız birçok üzücü veya hatırlamak istediğimiz şey, gün gelir bu karmaşık yapının içerisinden çıkarak karşımıza gelir. Tüm bunları daha az hatırlamak istiyorsanız, psikologların tavsiye ettiği şu önerileri dikkate alabilirsiniz.

Zihninizi Olumlu Şeylere Verin

İlk kural zihninizi olumlu şeylerle meşgul etmek olsun. Yaşadığınız kötü anılara yer bırakmayacak şekilde zihninizi hayatın güzellikleri ile meşgul etmeniz, daha sağlıklı bir psikoloji için de fayda sağlayacaktır.

Hayata pozitif bakış açısıyla bakmanız, yaşamınızın geri kalanının olumsuz şekilde değişmesinde büyük rol oynayacaktır.

Hayata Farklı Pencereden Bakın

Bakış açınız olumsuz olabilir. Günümüzde birçok insan iş hayatıyla birlikte özel hayatında da yoğun stres yaşıyor. Birde hayata bakış açısının olumsuz olması, kötü anıların hatırlanmasına neden oluyor. Karşınıza tekrar tekrar kötü anılarınızın çıkmasını istemiyorsanız, hayata bakış açınızı değiştirmeye çalışın.

Sabit fikirli ve takıntılı bir birey olmak yerine olayları ayrı bir pencereden incelemek, kötü anıları akıldan çıkarmanın psikolojik yolları arasında önemli bir yere sahiptir.

Hafızanızı Güçlendirin

Hafızanızı güçlendirmek normalde tüm iyi ve kötü anıları hatırlamaya sebep olabilir. Ancak bunu özellikle kötü bir anı yaşadıktan kısa süre içerisinde yapmanız faydalı olacaktır.

Bunun için farklı zeka oyunları ve bulmacalar size yardımcı olacaktır. Güçlü bir hafıza unutmanın aksine, sizin daha mutlu olmanızı sağlayarak kötü anıların etkilerini üzerinizden atmanıza yardımcı olur.

Sürekli Düşünmenizi Engelleyin

Kötü hatırlarımız tıpkı iyi hatıralarımız gibi sıklıkla düşündüğümüz şeylerdir. Hayatın güzelliklerine öyle koyulun ki sadece onları düşünmekten başka şeye fırsat kalmasın.

Kötü Anıları Akıldan Çıkarmanın Psikolojik Yolları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Gecesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!