Kılıçdaroğlu: “Tarihi mutabakat Türkiye için önemli”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM'deki grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

kilicdaroglu tarihi mutabakat turkiye icin onemli
kilicdaroglu tarihi mutabakat turkiye icin onemli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 siyasi partinin mutabakat metninin Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bir belgesi olarak tarihte yerini alacağını söyledi. Kılıçdaroğlu: “Tarihi mutabakat Türkiye için önemli”.

ANKARA (İGFA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası topladığı güvenlik zirvesini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Zirve devletin bir zirvesiyse MGK var” diyerek, “Dışişleri Bakanı Kazakistan’da olduğu için katılmamış. 1,5 saat zirve görüşülüyor, Dışişleri Bakanlığı’ndan kimse yok. Böyle bir tabloyu hiç görmedim” dedi.

6 siyasi partinin mutabakat metnine de dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu taahhüt Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bir belgesi olarak tarihte yerini alacaktır” dedi.

Torba kanun uygulamalarına son vereceklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Dünyada örneği olmayan bir garabet. Çiftçilerle ilgili kanun çıkacak çiftçinin haberi yok. Öğretmenle ilgili kanun çıkacak öğretmenin haberi yok. Bütçe hakkı kutsal bir haktır. Devredilemez. Onu da kaldıracağız.

Vatandaşın vergisine sahip çıkacaksan vergisi onun namusudur. Doğru harcayacaksın bu parayı diyor. Adalet istiyoruz. Adaletin olmadığı yerde hakkınızı arayamazsınız.

AYM, AİHM kararı uygulamıyorum diyen hakimin kulağında tutacağız kapının önüne koyacağız. O hakim, hakim değildir. Talimatla karar veren hakim mi olur?

Çoklu Baro sistemi. Bir şeyi iyi yönetmek istiyorsan böl, parçala. Beraber olmak, kucaklaşmak, aynı zeminde varolan sorunları tartışmak varken neden kutuplaşıyoruz” diye konuştu.

Devlet yönetiminde liyakati getireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Bunun taahhütünü 6 parti veriyorsa çok kıymetlidir” dedi.

Yurt dışındaki işçilere de seslenen Kılıçdaroğlu, “Seçimlerde oy kullanıyorsunuz. Sandıklar konuyor, eyvallah.

Ama bulundukları yerlerde milletvekili seçilemiyorlar. Ne için? Seçme hakkınız var ama seçilme hakkınız yok. Ne için? Bu garabeti de değiştireceğiz.

Yurt dışında seçim çevreleri kuracağız. Yurt dışında da milletvekilleri seçilecek. O milletvekilleri TBMM’ye gelecek, oradaki vatandaşın derdini en iyi onlar anlatacak” diye konuştu.

 

Kılıçdaroğlu: “Tarihi mutabakat Türkiye için önemli”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Gecesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!