Kan Uyuşmazlığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

kan uyusmazligi nedir
kan uyusmazligi nedir

Kan uyuşmazlığı nedir? Kan uyuşmazlığı nasıl tedavi edilir? Gibi sorular, evlenmek isteyen çiftler için dikkate alınması gereken başlıca konulardır. Kan uyuşmazlığı hakkında ihtiyaç duyacağınız bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Kan uyuşmazlığı testi evlilikten önce yapılması gereken testlerden biri olduğu gibi, gebelikte de mutlaka yapılarak olası riskler hakkında önceden bilgi alınmalı ve uygun tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı; evlilikte eşler arasındaki kan gruplarının birbirine uygunsuz olması ve bunun neticesinde annenin antikor üreterek ikinci ve sonraki hamileliklerde bebeğin kan hücrelerinin yok olmasına neden olan bir durumdur diyerek, kan uyuşmazlığı nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

A, B, AB ve 0 şeklinde 4 farklı kan grubu bulunmaktadır. Bu temel kan gruplarının yanı sıra kan gruplarında D faktörü de bulunur. Bu faktör RH şeklinde negatif ya da pozitif olarak olabilmektedir.

Anne karnındaki bebek ile anne kanının temas etmesi durumunda, anne adayının bağışıklık sistemi bu temas sonucunda antikor üretimi gerçekleştirir. Gebeliklerde bebeğin kanının RH pozitif anne karnının ise RH negatif olması halinde, bebek ile annenin kan uyuşmazlığı söz konusu olur.

Bu süreçte plasentadan anne karnındaki bebeğin kırmızı kan hücrelerinin annenin kanına geçme ihtimali de bulunmaktadır. Bu durumda ortaya kan uyuşmazlığı problemi çıkar. Esasen babanın RH pozitif annenin ise RH negatif kan grubuna sahip olduğu durumlarda, ilk bebeğin RH pozitif olması halinde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Ancak bebeğin RH pozitif olduğu durumda anne adayında vücut RH kan grubuna karşı antikor üretir. Antikorların bu doğum için bebeğe geçmeyecek düzeyde olması nedeniyle, bebeğin bundan etkilenmesi söz konusu değildir. İlk hamilelikte oluşan antikorlar anne adayının ikinci veya sonraki hamilelikleri için kan uyuşmazlığına neden olmaktadır. İkinci veya sonraki gebeliklerde bebeğin RH pozitif kan grubuna sahip olması durumunda, antikorlar bebeğin kırmızı kan hücrelerini yok etmeye başlar. Bu yüzden özellikle RH pozitif ve RH negatif kan grubuna sahip olan anne ve baba adaylarının, ilk hamilelikle birlikte antikor üretimine yönelik gerekli önlemleri alınması almaları kan uyuşmazlığı için önem taşımaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan uyuşmazlığı tedavisinin yapılabilmesi için, doğum sonrasında bebeğin kanında bilirubin ölçümü düzenli şekilde yapılmalıdır. Bu ölçümler dikkate alındığı gibi bebeğin kilosu, ağırlığı ve çeşitli faktörlere göre doktorlar uygun tedavi yöntemini daha rahat belirleyebilir.

Damar yolu üzerinden sıvı verilmesi ve fototerapi gibi tedavi yöntemlerinin uygulanması söz konusudur. Bebeğe belirli aralıklarla mavi ışık vermek için farklı teknikler uygulanmakta ve bir süre floresan lambalar altında yatırılmaktadır.

Fototerapi ve diğer yöntemler ile bebekteki sarılık vakası kontrol altına alınmadığı takdirde, bebeğin kanının değiştirilmesi de farklı bir tedavi yöntemidir. Hatta bu durum ağır vakalarda birkaç kez tekrar edebilir.

Kan uyuşmazlığının anne karnında başlaması halinde ise kan transfüzyonu gebelik esnasında da yapılmaktadır. Kan uyuşmazlığının önlenmemesi halinde bebekte ciddi komplikasyonlar meydana gelebileceği için, mutlaka hamilelik ve sonrasında kan uyuşmazlığı testleri düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

 

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Gecesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!