Hz. Mevlâna Kimdir?

hz mevlana kimdir
hz mevlana kimdir

Tarihte çok değerli bilginler ve alimler vardır. Bu bilginler ve alimler bugüne kadar bile etkilerini sürdürmüştür. Bu bilge insanların pek çoğu dini anlamda kendisini geliştirmiştir. İnsanlara yol gösteren bu bilge insanlardan bir tanesi de Muhammed Celâleddin-i Rumi’dir. Muhammed Celâleddin-i Rumi ya da kısaca bilinen adı ile Hz. Mevlâna kimdir?

Hz. Mevlâna Kimdir? Hz. Mevlâna’nın Hayatı

Mevlâna, 1207 yılında Afganistan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Hz. Mevlâna 13. yüzyılda yaşamış Fars Sünni Müslüman şair, fâkih, âlim, ilahiyatçı ve Sûfi mutasavvıftır ve hoşgörü ve barışın simgesidir. Asırlık hoşgörünün öncüsü ve din âlimiydi. Gerçek adı Muhammed Celâleddin’dir. Mevlâna ismi efendimiz demektir. Hz. Mevlâna’nın Rumi olarak bilinmesinin nedeni ise, geçmiş asırlarda Diyarı Rum olan Anadolu’nun vilayeti Konya’da uzun süre yaşadığı için Rumi olarak anılmaktadır.

Hz. Mevlâna uzun bir süre Konya’da yaşamıştır ve mezarı da Konya’dadır. Anadolu’nun en ünlü evliyalarından biri olan Hz. Mevlâna’nın, Şems-i Tebrizi ile yakın bir dostluğu vardı. Annesi Belh emiri Rükneddinin kızı Mümine Hatun ve babası Belh şehrinin ileri gelen bilginlerindendir ve bilginlerin sultanı unvanını almış olan Hüseyin Hatibi oğlu Bahaeddin Veleddir. Babası Sultanü-l Ulema Bahaeddin Veled birtakım siyasi olaylar ve yaklaşan Moğol istilasi sebebi ile Belh şehrinden ayrılmıştır. Nişbura gitmişler ve orada Mutasavvıf Ferüddin Attar ile tanışmışlardır.

Hz. Mevlâna küçük yaşta olmasına rağmen, Ferüddin Attar’ın ilgisini çekmiştir. Şems Tebrizi ile 1244 senesinde karşılaşmışlardır. Bazı kaynaklarda, yüce gönüllü ve iyi kalpli Hz. Mevlâna’nın, Şems Tebrizi ile tanışmalarının bir soru üzerine başladığını belirtmektedir.

Şems ilk görüşmelerinde Mevlâna Bayezid Bistami ve Hz. Muhammed’i kıyaslayan bir soru sorulduğunda Mevlâna’nın cevabını beğendiği ve Mevlâna ile dost olduklarını belirtmektedir. Şems Tebrizi, Hz. Mevlâna için hayatının dönüm noktası olmuş ve hayatında önemli bir yer tutmuştur.

Mevlâna eserlerini genellikle Farsça yazmıştır. Farsçaya ek olarak nadiren Rumca, Türkçe ve Arapça da kullanmıştır. Konya’da yazdığı Mesnevi, Farsça yazılmış en büyük şiirlerden biri olarak kabul edilir. Eserleri bugün hala İran ve Farsça konuşulan bölgelerde orijinal halleriyle okunmaktadır. Eserleri özellikle Türkiye, Azerbaycan, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Asya’da yaygın olarak okunmaktadır.

Mesnevi adlı eserinde ona Muhammed bin Muhammed bin Hüseyin el-Belhi adını kullanmıştır. Burada Muhammed’in adı babasının ve büyükbabasının adlarıdır, Belhi ise doğduğu şehir olan Belh’ten gelmektedir. Takma adı Celâleddin ‘dir. “Mevlânâ” unvanı ise, “Efendimiz” anlamına gelmektedir ve onu onurlandırmak için kullanılmaktadır. Ayrıca Mevlânâ’ya babası tarafından “Sultan” anlamına gelen Hudâvendigar lakabı da verilmiştir.

Hz. Mevlana’nın Eserleri

  • Mesnevî
  • Büyük Divan “Divan-ı Kebir”
  • Fihi Ma-Fih “Ne varsa İçindedir”
  • Mecalis-i Seb’a “Mevlâna’nın 7 vaazı”
  • Mektubat “Mektuplar”
Hz. Mevlâna Kimdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Gecesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!