Hızlı Kilo Alımında Yemek Saatlerinin Önemi

hizli kilo aliminda yemek saatlerinin onemi
hizli kilo aliminda yemek saatlerinin onemi

Vücut saati, metabolizma ve sindirim sistemi karmaşık bir etkileşim içindedir. Bu nedenle zayıflamak, kilo almak ya da mevcut kilonun korunmasında sadece ne yediğiniz değil ne zaman yediğiniz de önemlidir. Yemek saatlerinin kilo üzerindeki etkisinden dolayı hızlı kilo alımında yemek saatlerinin önemi yazımızı kaleme alarak bu konuyu açıklamaya çalıştık.

Kilo ve Yemek Saatleri Arasındaki Bağlantı

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalara göre üniversiteye yeni başlayan gençler yaklaşık 7 kg kilo almaktadır. Bunun nedenleri arasında hazır yiyecek ve fiziksel aktivite eksikliği olsa da, uzmanlar gece geç saatlerde yemek yemenin, alkol tüketiminin ve düzensiz uykunun kilo alımında etkili olduğuna inanıyor. Yıllardır kilo almanın yediğimiz yiyeceklerden ne kadar kalori aldığımız ve ne kadar yaktığımızla ilgili olduğu söylendi. Ancak veriler, bunun sadece ne yediğimizle ilgili olmadığını ne zaman yediğimizle ilgili olduğunu göstermektedir.

Kilo verme diyetleri incelendiğinde, aynı kalori miktarını tüketirken, kalorinin çoğunu kahvaltıda tüketenlerin, akşam yemeğinde tüketenlere göre 2,5 kat daha fazla kilo verdiği görülmüştür. Çoğu insan bunu gece kalori yakma fırsatlarının olmamasına bağlar. Ancak insanlar organizmalar, organlar çalıştığı için uyurken bile enerji tüketir. Veriler, sabahları yediğimiz yiyeceklerden daha fazla kalori yaktığımızı gösteriyor. Ancak bunun kiloyu ne kadar etkilediğine dair net bir bilgi yok. Diğer bir olasılık da, gece yemeklerinin uzun uzun yenmesidir. Sonuç olarak, sindirim sisteminin iyileşme ve yağ yakma şansı azalır. Çünkü yağ yakma süreci ancak organlarımız yeme sürecinin bittiğini öğrendiğinde başlar.

Beslenme ve Vücut Saati

Amerikan biyolojik saat uzmanı Satchin Panda’ya göre, yeme alışkanlıklarını güneş ışığına göre ayarlayan eski insanların aksine, ABD’deki insanlar gün boyunca her 15 saatte bir yemek yiyor ve toplam kalorilerinin üçte birinden fazlasını akşam 18.00’den sonra tüketiyor.

Hücrelerimizin her birinde, fizyolojik süreçlerimizi ve davranışlarımızı düzenleyen moleküler saatler çalışır. Hormonları, kan basıncını, bağışıklık sistemi hücre aktivitesini, uyku ve uyanıklık duygularını düzenleyen de moleküler saatlerdir. Bu saatler birbiriyle senkronize çalışır ve gün ışığına uyum sağlar. Bu, üstün çapraz çekirdek adı verilen beyin dokusunun bir kısmından gelen sinyallerle sağlanır. Dış dünya ile iletişim, gözün arkasındaki fotoreseptör hücreler tarafından gerçekleştirilir. Bu biyolojik saatlerin işlevi, çevremizdeki düzenli olaylara hazırlanmaktır. Öğle yemeği de bunlardan biridir. Günün farklı saatlerinde farklı biyokimyasal reaksiyonlar devreye girer ve iç organlarımızdaki değişiklikler ve dinlenme süreçleri düzenlenir.

Sağlıklı Kalmak ve Kilo Almamak için Ne Yapılmalı?

Uyku ve yemek saatlerimizi düzenli tutmak en iyi ilk adımdır. Düzenli bir uyku saatine ek olarak, uyku zamanlaması da önemlidir. Bir yetişkinin günde 7-8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Aynı zamanda vücudun günün 12 saatlik yemek yeme saatine uyum sağlaması için düzen ve dinlenme sağlar.

2012 yılında yapılan bir deneyde fareler iki gruba ayrılmış, bir gruba günde sadece 12 saat, diğer gruba ise istedikleri kadar yemelerine izin verilmiş ve birinci grup, aynı kalori içeriğine sahip olmasına rağmen obezite, diyabet, kalp hastalığı ve karaciğer hasarı gibi birçok hastalığa karşı korunmuştur. Diğer grup bu hastalıklara yakalanmış fakat sınırlı sürede yemeye başladıklarında yeniden sağlıklı hale gelmişlerdir.

Biyolojik saat uzmanı Panda’ya göre, “Bütün canlılar bir gün içinde aydınlık-karanlık döngülerine, uygun beslenme ve açlık döngülerine uyum sağlayacak şekilde evrimleşmişlerdir. Bu döngülerin en önemli işlevlerinden biri de gece olduğunda vücudun her gün kendini onarmasını ve yenilenmesini sağlamaktır.  Bu yüzden yeme saatlerini sınırlandırmak oldukça önemlidir.

Hızlı Kilo Alımında Yemek Saatlerinin Önemi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Gecesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!