Dr. Fahrettin Koca Kimdir?

dr fahrettin koca
dr fahrettin koca

Koronavirüs salgınıyla beraber daha çok ön plana çıkan Sağlık Bakanı hakkında pek çok araştırma yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca kimdir? Sorusu da bu araştırmaların başında gelmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın biyografisi yazımızda yer alıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Biyografisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965’te Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamlayan Bakan Koca, lise eğitimini Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. 1988 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanını almıştır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzmanlaşan Fahrettin Koca; Türk Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı, Medipol Hastanesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi’nin kurucusudur.

Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği’nde, (TPK) Türk Pediatri Kurumu’nda, Sağlık Meslek Komitesi’nde, (İTO) İstanbul Ticaret Odası’nda, (OHSAD)Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği’nde üyelikleri bulunan Koca aynı zamanda Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı olarak da sağlık alanında hizmet vermeye devam etmektedir.

2017 yılında yapılan anayasa değişikliği referandumunun ardından ilk defa meclis üyesi olmayan kişilerden meydana gelen Bakanlar Kurulu’na dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sağlık bakanı olarak atanmıştır. Fahrettin Koca, Sağlık Bakanı olarak atanmasının ardından 10 Temmuz 2018 tarihinde göreve başlamıştır ve halen Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanıdır.

Eşi Hale Koca’dan dört çocuk babası olan Fahrettin Koca, eşi ve küçük oğluyla beraber Ankara’da yaşamaktadır.

 

Dr. Fahrettin Koca Kimdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Gecesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!