Azerbaycan Yönetim Biçimi, Dili, Para Birimi Nedir?

azerbaycan yonetim bicimi
azerbaycan yonetim bicimi

Azerbaycan, Türkiye ile benzer dili, kendine özgü bağımsız para birimi ve yönetim biçimi ile bağımsız bir Türk devletidir. Kültürel yapısı da yine Türkiye Türkleri ile benzerlik gösteren Azerbaycan’ın yönetim şekli ve ülke hakkındaki diğer detayları, aşağıda bulabilirsiniz.

Azerbaycan Yönetim Biçimi Nedir?

Ülkenin yönetim biçimi Cumhuriyet olup, idare sistemi ise üniter yarı başkanlık sistemli baskın partilidir. Demokratik Cumhuriyet olan Azerbaycan’ın yönetim şeklinde baskın partili sistem, daha çok liderliği ön plana çıkarmaktadır.

Ülkenin anayasasına göre resmi bir din tanımlaması olmayıp, siyasi grupların tamamı laik milliyetçi olarak tanımlanırlar. Bazı muhalefet partileri ve halkın büyük bir kısmı Şii İslam inancını benimsemiş olan ülkede, intihar ve işsizlik oranları oldukça düşük olup, okuryazarlık oranı ise bir hayli yüksektir.

Azerbaycan Dili Nedir?

Azerbaycan resmi dili Azerice olup, bu dil Türkiye Türkçesi ile yakın benzerlik göstermektedir. Hatta bazı kaynaklarda öz Türkçenin, şuan Azerbaycan’da kullanılan dil olduğu söylenmektedir.

Resmi dilin dışında ülkede en fazla konuşulan diller; Lezgice, Avarca, Rusça, Talışça, Türkçe, Tatarca ve Udince gibi çeşitli dillerdir. Azerice aynı zamanda Azerbaycan Türkçesi adıyla da anılmaktadır.

Diğer yandan Rus kaynaklarına bakıldığında bu ülkede yaşayanlar için Tatar tanımlaması yapıldığı ve dillerinin ise Tatar dili olarak tanımlandığı da görülmektedir. Özellikle 1936 yılı ve öncesinde ülke halkı kendini Türk ve dillerini ise Türkçe olarak tanımlamıştır. Bu tarihten sonra ise daha çok Azerbaycanlı ve dillerini ise Azerice olarak adlandırıldıkları görülmektedir.

Ancak tüm bunlara rağmen Azerbaycan halkının önemli bir kısmı özellikle aydın kesimi, kendilerine Azeri denilmesinden hoşlanmamakta ve Türk veya Azerbaycan Türkü olarak anılmak istediklerini söylemektedirler.

Azerbaycan Para Birimi Nedir?

Ülkenin para birimi ise, Azerbaycan Manatı olarak bilinir. Para biriminin uluslararası kısaltması ise, AZN şeklindedir. Azerbaycan Manatı kullanılmadan önce, yoğunluklu olarak Rus para birimi olan Ruble ülkede kullanılmaktaydı.

15 Ağustos 1922 tarihinden sonra Manat Ruble ile birlikte kullanılırken, 1994 yılından itibaren Azerbaycan Manatı tek para birimi olarak tanınmış oldu. 1 ABD doları yaklaşık 1,70 Manat yapmaktadır.

Manat ile TL arasındaki kur farkına bakıldığında, Manatın Türk lirasından değerli olduğunu da görebiliriz.

Azerbaycan’ın en kalabalık şehri ve başkenti, Bakü’dür. 2019 sayımlarına göre ülkenin toplam nüfusu 10 milyon 128 bin kişi olarak açıklanmıştır.

Ülkenin Sovyetler Birliği’nden yani Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesi, 18 Ekim 1991 yılında olmuştur.

Azerbaycan Yönetim Biçimi, Dili, Para Birimi Nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Gecesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!