KADINLARDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN ÇAĞRISI!

Yalovalı kadınlar, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için çözümün , İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması olduğunu söyledi

30 Aralıkta, bir günde dört kadının öldürüldüğü haberinin ülke gündemine düşmesinin ardından, Yalovalı kadınlar Cevdet Aydın Parkında bir araya geldi. Yalova Kadın Meclisi’nin sosyal medya üzerinden yaptığı duyuru ile parkta toplanan ve bildiri okuyarak eylem yapan kadınlar çevrede toplanan vatandaşlar tarafından da dikkatle dinlendi.

Bildiriyi okuyan kadınlar; Sena Şen ve Dilara Akacan bildiride şu ifadelere yer verdi ‘’Sadece bir günde dört kadın öldürüldü. Aralık ayı sonuna kadar 300 kadın öldürüldü, 171 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Daha bir yıl sonlanmadan 471 kadın hayatını kaybetti.’’

Konuşmanın ardından vahşice öldürülen bilim insanı Aylin Sözer’in öğrencisi Elvan Y. de söz alarak duygularını dile getirdi. Acı içinde güçlükle konuştuğu gözlenen Elvan eylem boyunca ağladı ve ayakta durmakta güçlük çekti.

Elvan ,”Katil, sırf indirim alabilmek için sevgilisi olduğunu söyledi. Sevgilisi değildi, Aylin hocayla hiçbir ilgisi yoktu, o sadece çıkarları peşinde olan bir hırsızdı. Artık bu indirimler son bulsun. İstanbul Sözleşmesi uygulansın! Aylin hoca, bizim kızıl saçlı meleğimizdi. Onu, unutturmayacağız!’’dedi.

Elvan’ın duygu yüklü konuşması eylemciler ve vatandaşlar tarafından coşkuyla alkışlandı. Eylemde İstanbul Sözleşmesi’ne taraf olan Türkiye’nin bu sözleşmeyi acilen uygulanması gerektiği de vurgulandı.

Fotoğraf: Nida Pehlivan

Haber: Nida PEHLİVAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir